Jednym z największych problemów, z jakimi zmagają się firmy takie jak nasza, specjalizujące się w termomodernizacji budynków zabytkowych, w tym np. kamienic, są zasolone i zawilgocone mury.
Rzecz dotyczy w dużej mierze przegród zewnętrznych, jednak zdarza się, że nadmierne zasolenie i zawilgocenie jest rejestrowane w tym samym budynku również w ścianach wewnętrznych.
Można w tym obszarze wyodrębnić zasolenie ścian suchych i stale zawilgoconych. W przypadku ścian suchych, nagromadzona w ich strukturze sól doprowadza do degradacji, której skutki trudno odwrócić.
Sól przedostaje się do ścian oczywiście głównie z gruntu, a w przypadku budynków, które nie mają porządnej hydroizolacji ochraniającej mury przed zawilgoceniem zaciąganym z gruntu, jest prawie pewne, że po przeprowadzeniu krótkich oględzin sytuacja okaże się poważna.
Dlaczego zasolenie murów jest zjawiskiem szkodliwym?
Przede wszystkim dlatego, że po tym jak już osadzi się w strukturach murów, zacznie krystalizować. Następnie, w warunkach naprzemiennie działającego mniejszego lub większego zawilgocenia (lub wręcz zawilgocenia naprzemiennie następującego z wysychaniem), sól zacznie się rozpuszczać, a w dalszej kolejności, ponownie krystalizować. Wytwarza się wtedy wysokie ciśnienie krystalizacyjne, które oddziałuje na ścianki porów materiałów budowlanych.
Termomodernizacja obiektów z zawilgoconymi i zasolonymi przegrodami – na czym polega?
Profesjonalna, kompleksowa termomodernizacja obiektów zabytkowych lub wiekowych, ale z zawilgoconymi i zasolonymi ścianami polega po pierwsze na rzetelnej identyfikacji źródła zawilgocenia i zasolenia, następnie fachowym usunięciu przyczyny, a w dalszej kolejności na naprawie szkód i zabezpieczeniu murów przed dalszym przenikaniem do nich wilgoci oraz soli.
W toku prac nad dociepleniem ścian zawilgoconych i zasolonych konieczne jest osuszenie przegród
Istotne jest odtworzenie izolacji przeciwwilgociowej poziomej i pionowej, naprawienie przegród, odtworzenie elewacji, a także oczywiście zniwelowanie problemu zasolenia konstrukcji. Warto przy tym wrócić uwagę, że sam problem zasolenia i zawilgocenia nie zostanie rozwiązany dzięki odtworzeniu izolacji przeciwwilgociowej. Ściany trzeba w toku prac osuszyć.
Aby zawilgocone i zasolone ściany osuszyć i docieplić, konieczne są kompleksowe i indywidualne działania
W przypadku prac nad osuszaniem, odwilgacaniem,naprawianiem i docieplaniem kamienic i innych obiektów zabytkowych nie ma jednej skutecznej, uniwersalnej metody. Zdarza się, że te same materiały i ten sam rodzaj działań przynosi różne skutki dla różnych obiektów. Używane do napraw materiały budowlane reagują z substancją murów, co niekiedy skutkuje nieoczekiwanymi efektami, z pojawianiem się pęknięć włącznie. Zdarza się również, że niektóre obiekty zabytkowe nie pozwalają na przeprowadzenie wszystkich możliwych najlepszych metod działania lub materiałów budowlanych. Szczególnie trudne są fasady zabytkowych kamienic, w przypadku których większość materiałów ociepleniowych nie znajduje zastosowania ani zgody konserwatora zabytków ze względu na to, że ich użycie zniwelowałoby wartość historyczną obiektów (stosuje się wtedy m.in. pianki rezolowe do dociepleń ścian zewnętrznych od wewnątrz – zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły!).
Jako firma specjalizująca się w termomodernizacji zabytków zajmujemy się na co dzień rozwiązywaniem tego typu problemów. Skutecznie dobieramy najlepsze materiały (m.in. tynki) do dociepleń zabytkowych kamienic, dworków, starych domów, kościołów. Współpracujemy z pracownią architektoniczną, z którą skutecznie wypracowujemy najlepsze możliwe metody docieplania obiektów szczególnych, objętych ochroną konserwatorską/wpisanych do rejestru zabytków.