Aerożel składa się z krzemionki, która jest zatopiona wewnątrz szkieletu tworzącego elastyczną warstwę izolacyjną. Można go obrabiać, czemu sprzyja jego porowata struktura, której 99 procent to… powietrze. Struktura materiału ma też duży wpływ na niskie przewodnictwo termiczne, którego wartość ta wynosi 0,014 W/
Aerożele i technologia produkcji
Choć aerożel sam w sobie jest strukturą krzemionkową, to w toku produkcji można go wzbogacać. Często dodaje się do niego wapno hydrauliczne lub włókno szklane, co przedkłada się na zwiększoną wytrzymałość produktu.
Produkcja tynk aerożelowego odbywa się poprzez wymieszanie granulatu aerożelowego ze spoiwami hydraulicznymi- wapnem. Granulat aerożelowy stanowi ok. 80% produktu końcowego jakim jest gotowy, całkowicie mineralny tynk termoizolacyjny o wsp. przewodzenia ciepła λ = 0,027 W/mK.
Jest on głównym składnikiem mineralnego systemu termoizolacyjnego- AEROPUTZ firmy CERABRAN®, dedykowanego do obiektów zabytkowych. Tak jak inne tynki wykonywany jest on w technologii 3-ój warstwowej: obrzutki, tynku podkładowego (izolacyjnego), warstwy zbrojącej/wierzchniej dobranej zgodnie z wymogami konserwatorskimi.
Produkcja mat aerożelowych odbywa się na kilka różnych sposobów. Zwykle składają się z kilku warstw tworzywa, dzięki czemu gotowy produkt uzyskuje jeszcze lepsze właściwości termiczne. Strukturę aerożelową owija się czasami za pomocą specjalnych owinięć, warstw kleju, a także igłowania.
Aerożel — coś więcej niż tylko izolacja
Dzięki sieciowej strukturze aerożelu, izolacja zyskuje zupełnie nowe właściwości i to nie tylko pod kątem przenikalności cieplnej. Materiał ten świetnie sprawdza się w trakcie uszczelnienia istniejącej już izolacji, a także likwidacji tzw. mostków termicznych. Aerożel jest niepalny, odporny na działanie wody, a także — dzięki swej strukturze — wykazuje właściwości paroprzepuszczalne.
Dzięki wysokiej izolacyjności, nie zajmuje on dużo miejsca. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości montażu standardowej, to jest „grubej” termoizolacji. Cienka, bo zaledwie 2 cm warstwa aerożelu całkowicie wystarczy, by ograniczyć skutki pojawiania się mostków termicznych w różnych typach budynków do absolutnego minimum.
Zastosowanie aerożelu w nowoczesnym budownictwie
Aerożel stosowany jest do ociepleń budynków, których konstrukcja lub charakterystyka nie pozwala zastosować tradycyjnych izolacji. Aerożel ocieplenie montuje się np. w budynkach zabytkowych, w przypadku których nie można ingerować bezpośrednio w zmianę geometrii i proporcji obiektu. Można nim też ocieplać ościeża okienne, wnęki podokienne, a także stropy dzielące pomieszczenia nieogrzewane od ogrzewanych.
Tynki aerożelowe kładzie się na oczyszczone mechanicznie podłoże, po zbiciu i zagruntowaniu powierzchni. Można je również stosować na istniejące tynki zewnętrzne/wewnętrze po uprzednim sprawdzeniu są one w dobrym stanie technicznym (odpowiednio nośne) oraz, że nie ograniczą przepuszczalności pary wodnej pomiędzy poszczególnymi warstwami przegrody np. nie można stosować tynków aerożelowych na ściany pokryte wcześniej farbą olejną.
Maty można kłaść bezpośrednio na suficie lub pod dywanem. Zwykle stosuje się je jako elementy termoizolacji wewnętrznej, aczkolwiek można nimi izolować budynki również od zewnątrz z uwzględnieniem specjalnej powłoki zabezpieczającej aerożel ocieplenie przed działaniem wilgoci, mrozu, wiatru i innych zjawisk pogodowych.
Stosowanie termoizolacji aerożelowej jest wskazane z co najmniej kilku względów:
- bardzo niski współczynnik przewodności cieplnej przy zastosowaniu tynku o grubości zaledwie 2cm,
- elastyczność i łatwość w montażu – tynk maszynowy,
- stały i niezmienny współczynnik przewodności cieplnej niezależnie od czasu eksploatacji,
- łatwość obróbki, w tym również izolacji nieskomplikowanych detali architektonicznych,
- niewielki ciężar, odporność na działanie ognia itd.
Reasumując, wykorzystanie aerożeli w termoizolacji to sprawdzony sposób na stworzenie funkcjonalnego systemu ociepleń o doskonałych parametrach roboczych.
One comment on “Aerożel – wyjątkowy materiał izolacyjny”