Jednym z najważniejszych parametrów charakteryzujących systemy ociepleń, jest współczynnik przewodzenia ciepła. Mówi się o nim zwłaszcza w kontekście porównywania ze sobą poszczególnych materiałów termoizolacyjnych. Czym on dokładnie jest i jaki ma wpływ na efektywność systemu ocieplenia?
Współczynnik lambda – co to jest?
Jesteś inwestorem i zadajesz sobie pytanie, co to jest współczynnik przewodzenia ciepła? Mianem tym określa się strumień energii cieplnej, jaka przenika przez przegrodę wykonaną z danego materiału, przy założeniu, że różnica temperatur panujących po obydwu jej stronach wynosi 1 stopień Celsjusza. W związku z tym zadajesz sobie pewnie pytanie, jaki współczynnik lambda lepszy? Odpowiedź jest prosta: dąży się do tego, aby jego wartość była jak najniższa.
Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła, tym mniejsze koszty będziesz musiał ponieść z tytułu ogrzewania domu. To samo dotyczy grubości warstwy izolacyjnej. Lepsze właściwości termoizolacyjne oznaczają, że jej grubość będzie niższa, a Ty będziesz miał więcej przestrzeni w swoim domu.
Materiały budowlane – przykłady wartości współczynników przewodzenia
Wybierając materiały termoizolacyjne i wykończeniowe, warto zadać sobie pytanie, jaki powinien być współczynnik przewodzenia ciepła? Dla przykładu podajemy jego wartość dla kilku popularnych materiałów wykończeniowych i izolacyjnych. Jednostką parametru jest λ [W/(m•K)].
- Tynk cementowy – 1,
- Tynk wapienny – 0,70,
- Tynk cementowo-wapienny – 0,82
- Tynk cienkowarstwowy – 0,70.
Jak widać, dla zwykłych tynków wartość współczynnika lambda jest bardzo wysoka. To oznacza, że nie mogą być one traktowane jako masy o właściwościach termoizolacyjnych. Dla porównania współczynnik przewodzenia ciepła dla styropianu wynosi 0,031-0,045, a dla wełny mineralnej jego wartość jest podobna, gdyż wynosi 0,033-0,045.
Porównując jeszcze właściwości termoizolacyjne materiałów budowlanych, dla muru z betonu komórkowego na zaprawie cementowo-wapiennej, wartość współczynnika wynosi 0,39. Powstaje zatem pytanie, czy lambda 0 39 jest dobra? Cóż, z pewnością jest to zbyt dużo, aby efektywnie izolować wnętrze domu przed utratą ciepła. Dom, w którym przegroda będzie składać się wyłącznie z muru i tynku, generować będzie nadmierne koszty ogrzewania.
Specjalistyczne rozwiązania termoizolacyjne – wartości lambda
W JMA specjalizujemy się w dystrybucji i doradztwie w zakresie stosowania tynków termoizolacyjnych dedykowanych zabytkom. Proponowane przez nas rozwiązania pozwalają uzyskać bardzo niski współczynnik lambda. Przykładowo:
- współczynnik przewodzenia ciepła dla tynków mineralnych ciepłochronnych wynosi 0,064,
- współczynnik przewodzenia ciepła dla płyt rezolowych wynosi 0,020,
Jak widać, oferowane przez nas rozwiązania oferują współczynniki zbliżone do tych, jakimi charakteryzują się klasyczne materiały izolacyjne, takie jak wełna lub styropian.