Piwnica jest szczególną strefą domu, która zwykle kojarzy się z zimnem i zwiększonym poziomem wilgoci. Wbrew pozorom, miejsce to można wykorzystać do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni, służącej nie tylko do gromadzenia przetworów, ale również pracy czy wypoczynku. Aby jednak było to możliwe, trzeba ją odpowiednio docieplić. Ocieplenie nowo wybudowanych obiektów nie stwarza większych problemów. W przypadku budynków starszych, zabytkowych, konieczne jest często ocieplenie piwnicy od wewnątrz. Jak wygląda ta procedura i jakie materiały do docieplania od środka wybrać?
Izolacja piwnicy od wewnątrz- kiedy się ją wykonuje i dlaczego warto?
Ocieplenie piwnicy od strony wewnętrznej nie jest oczywiście najlepszym rozwiązaniem. Optymalne efekty daje ocieplenie od strony zewnętrznej, które niestety nie zawsze jest możliwe. Kiedy wybierane jest to rozwiązanie? Metoda ocieplania piwnicy od wewnątrz jest stosowana w starych domach, w których obszar ten jest nieogrzewany i w żadnym stopniu nie spełnia współczesnych standardów. Procedura ta jest często wybierana w przypadku zabytkowych budynków, gdzie nie ma możliwości odkopania fundamentów. Ocieplenie piwnicy od wewnątrz jest szybsze i tańsze wykonanie, jednakże wiąże się z ryzykiem częstszego występowania mostków termicznych.
Czy skuteczne ocieplenie piwnicy od wewnątrz jest w ogóle możliwe? Tak, jednak wymaga zastosowania najlepszej jakości materiałów o specjalistycznym zastosowaniu, takich jak te znajdujące się w ofercie JMA Partner. Czy termomodernizacja zabytkowego domu się opłaca? Jak doskonale wiemy, ceny za energię nieustannie rosną, co za tym idzie, taka inwestycja może mieć bardzo szybki czas zwrotu. Warto pamiętać, że niewłaściwie wykonana termomodernizacja skutkuje stratami ciepła, wyższymi rachunkami za ogrzewanie, jak i zawilgoceniem ścian w budynku. Jest to związane z tym, iż różnica temperatur pomiędzy tą częścią domu a wyższymi kondygnacjami sprzyja przemieszczaniu się wilgotnego powietrza w górę. Skutkiem tego jest kondensowanie się wilgoci na chłodniejszych powierzchniach, co przyczynia się do powstawania szkodliwej dla zdrowia człowieka pleśni.
Jaka powinna być grubość warstwy izolacyjnej?
Wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym, jaka grubość ocieplenia piwnicy od środka będzie odpowiednia? Trzeba wiedzieć, że grubość warstwy izolacyjnej jest związana z wartością współczynnika przenikania ciepła, która przy ścianach zewnętrznych wynosi najczęściej 0,25 W/(mK), o ile przyjmiemy, że temperatura wewnątrz oscyluje na poziomie poniżej 16 stopni C, lub 0,45 W/(mK), jeśli temperatura wynosi 8-16 stopni C. Kwestia ta tyczy się głównie piwnic częściowo wyniesionych ponad linię gruntu, gdyż w budynkach z podpiwniczeniem pełnym, ciepło przez ściany ucieka znacznie wolniej. Jest to związane z wyższą temperaturą gruntu aniżeli powietrza w sezonie zimowym. Grubość warstwy izolacyjnej określa zawsze projektant, a jej wartość musi widnieć w projekcie termomodernizacyjnym. Chcąc ograniczyć grubość ocieplenia, trzeba sięgnąć po materiały o jak najlepszej izolacyjności. A jak głęboko ocieplać piwnicę? Zaleca się, aby ściany piwnicy ocieplać co najmniej na głębokości 1m poniżej poziomu terenu, aczkolwiek najlepszą opcją jest ocieplenie ich na całej wysokości.
Jakie materiały izolacyjne wybrać do ocieplenia piwnicy?
Niezależnie od wyboru materiału dociepleniowego, w każdym przypadku musi on charakteryzować się pewnymi parametrami. Wybrany materiał powinien wyróżniać się:
- wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia,
- dobrą izolacyjnością cieplną,
- hydrofobowością.
Jest to niezwykle ważne, z uwagi na specyficzne warunki, jakie panują w piwnicy. Strefa ta narażona jest na niekorzystne czynniki, stąd materiał izolacyjny musi być odporny na ściskanie oraz nasiąkanie wodą gruntową, jak i na nagłe wahania temperatur, przez które dochodzi do zamarzania oraz odmarzania nagromadzonej wilgoci. A więc jakie materiały do ocieplenia piwnicy w ziemi okażą się najlepszą opcją?
W przypadku starych, zabytkowych obiektów do ocieplania od wewnątrz znakomicie sprawdzi się płyta rezolowa. Jest to płyta tworzona z tak zwanej żywicy rezolowej. Jej rdzeń stanowi sztywna pianka rezolowa w obustronnych okładzinach z białego welonu szklanego. To, czym wyróżnia się ten materiał to mniejsza grubość przy jednocześnie lepszych parametrach technicznych. Jej współczynnik przewodzenia ciepła to λ od 0,020W/(mK). Płyty rezolowe mają wiele zalet. Po pierwsze, posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty jakości. Nie mają szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Spełniają także najwyższe wymogi stawiane materiałom izolacyjnym i są aktualnie najlepszym materiałem termoizolacyjnym dostępnym na rynku, którym można skutecznie zaizolować także wewnętrzne ściany piwnic. Produkty te są odporne na przenikanie pary wodnej, łatwe w obróbce oraz instalacji.
Do zaizolowania ścian piwnicy przydadzą się również tynki ciepłochłonne. To tynki grubowarstwowe, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka powstania mostków termicznych, tworzących się najczęściej na łączeniu płyt. Preparaty te wyróżniają się znakomitą przyczepnością do podłoża i wytrzymałością na ściskanie. Mogą służyć do wyrównywania ścian i uzupełniania ubytków. W ich składzie znajdują się: spoiwo naturalne, kruszywo, wypełniacze (np. polistyren ekspandowany, perlit).
A więc jak zaizolować piwnicę od wewnątrz? Podstawą jest dobranie najlepszej jakości materiałów, które skutecznie ochronią ściany przed utratą ciepła. JMA Partner to dystrybutor materiałów, które pozwalają na docieplenie nawet tak problematycznych miejsc, jak piwnice w starym budownictwie. Wiedza, doświadczenie i współpraca z pracowniami architektonicznymi pozwalają mu na oferowanie Klientom tylko najlepszych produktów, które sprawdzają się w obiektach zabytkowych.