Czym izolować wnękę grzejnikową? Czy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dość amatorskiego, aluminiowego ekranu cieplnego, czy też warto postawić na bardziej profesjonalne rozwiązania? Odpowiadamy: tak, istnieje technologia, którą można wykorzystać nie tylko do termoizolacji wnęki, ale też przegród w niektórych rodzajach budynków. Realizujemy takie prace z powodzeniem docieplając mieszkania w starszych kamienicach, w tym w kamienicach wpisanych na listę zabytków lub znajdujących się w strefie ochrony konserwatorskiej, w przypadku których konserwator nie wydał pozwolenia na docieplenie budynku z zewnątrz. Docieplenie wnęki grzejnikowej jest jednym z licznych kroków, które warto podjąć, aby podnieść parametry termoizolacyjne dla tak „problematycznych” obiektów. Do ocieplenia wnęki grzejnikowej służy doskonale płyta rezolowa, którą dostarczamy na potrzeby inwestycji, których docieplenia nam zlecono, a następnie przeprowadzamy fachowy montaż z zachowaniem standardów sztuki budowlanej.
Co zamiast ekranu zagrzejnikowego, czyli jak skutecznie i zgodnie z prawem izolować wnękę grzejnikową, aby poprawić izolacyjność cieplną mieszkania w kamienicy?
Zastanawiają się Państwo, co zamiast ekranu zagrzejnikowego? W tzw. nowym budownictwie, czyli w budynkach powstałych na przestrzeni – dajmy na to – ostatnich 30 lat, permanentnie stosuje się ocieplenie wnęki grzejnikowej z wykorzystaniem specjalnych ekranów z folii aluminiowej. Takie rozwiązanie przynosi pewne oszczędności, gdyż przenikalność cieplna dostępnych na rynku ekranów to około 0,029 W/(m*K). W związku z tym rodzi się pytanie, czy ekrany grzejnikowe coś dają? Faktycznie, ich struktura pozwala odbić znaczną część promieniowania cieplnego. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że to, co sprawdzało się 20 – 30 lat temu, dziś jest rozwiązaniem przestarzałym.
Z perspektywy termodynamiki dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest montaż pianki rezolowej, dla której współczynnik przenikania ciepła jest o 1/3 niższy i wynosi 0,020 W/(m*K). Jest to bodaj najniższa wartość, jaką może obecnie uzyskać materiał termoizolacyjny.
Czym jest płyta rezolowa? Jakie są jej właściwości?
Zastanawiacie się, z czego zrobić ekran zagrzejnikowy? Jeśli tak, to pianka rezolowa będzie idealnym wyborem. Mianem tym określa się strukturę, w której zespolono płytę kartonowo-gipsową o grubości 12,5 mm z okładziną wykonaną z welonu szklanego. Między nimi znajduje się warstwa folii aluminiowej, która zapewnia właściwości paroizolacyjne. Zastosowanie ww. materiałów sprawia, że tak wzmocniona płyta g-k uzyskuje klasę reakcji na ogień na poziomie B-s1,d0. To z kolei oznacza, że materiał ten nie rozprzestrzenia ognia, czyli de facto może być montowany w miejscach narażonych na długotrwałe oddziaływanie wyższych temperatur (np. za grzejnikiem).
W efekcie otrzymujemy płytę, która z jednej strony jest wykończona, a z drugiej strony posiada warstwę termoizolacji oraz paroizolacji. Oznacza to, że płytę wystarczy zagipsować i pomalować, co przekłada się na:
- krótszy czas montażu,
- niskie koszty instalacji,
- brak ingerencji w przegrodę,
- możliwość montażu przy dużych nierównościach ściany.
Zastosowanie płyt rezolowych w termoizolacji budynków
Dzięki płycie rezolowej wiemy już, jak ocieplić ściany za grzejnikiem. Warto jednak dodać, że zastosowanie tych płyt jest znacznie szersze, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Pianka rezolowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku termoizolacji zabytkowych budynków. Jest ona cienka, łatwa w montażu i nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Dodajmy, że zwykle w zabytkowej kamienicy lub innym historycznym budynku, nie ma możliwości instalacji alternatywnych rozwiązań termoizolacyjnych. Wynika to z ograniczeń budowlanych, jakie nakłada konserwator zabytków. Jeśli więc zastanawiają się Państwo, jak izolować ściany wokół grzejnika we wnęce w starej kamienicy, to płyta rezolowa jak najbardziej się tutaj sprawdzi.
Jakie jeszcze są korzyści ze stosowania płyty rezolowej? Otóż montaż płyt może odbywać się na dwa sposoby: na klej oraz na montowany wcześniej stelaż. Z reguły inwestorzy decydują się na to pierwsze rozwiązanie, gdyż generuje ono mniejsze koszty i nie jest tak czasochłonne, jak budowa dodatkowego, wzmacniającego całość „szkieletu”. Poza tym montaż pianki rezolowej ogranicza ryzyko powstania tzw. mostków termicznych i zwiększa efektywność termoizolacji jako całości w budynku (niekoniecznie zabytkowym).
Reasumując, jaka izolacja cieplna do wnęki z kaloryferem będzie najlepsza? Odpowiedź może być tylko jedna: warto postawić wyłącznie na najprostsze i najefektywniejsze rozwiązania. Dzięki nim ocieplimy nie tylko wnękę grzejnika, ale też budynki wymagające zastosowania specjalnych systemów ociepleń.