Zawilgocone ściany mogą być przyczyną licznych problemów. Stwarzają one dobre środowisko do rozwoju pleśni i niebezpiecznych dla zdrowia człowieka grzybów. W przypadku wystąpienia tych zjawisk niezbędna jest sprawna naprawa wilgotnych powierzchni. Aby przeprowadzić potrzebne czynności naprawcze w budynku, należy wybrać odpowiedni tynk renowacyjny.
Jak dochodzi do zawilgocenia ścian budynku?
Główną przyczyną zawilgocenia powierzchni jest uszkodzenie izolacji ścian oraz fundamentów. W przypadku nowych obiektów może być ono wynikiem źle zamontowanego materiału ociepleniowego. W zabytkowych budynkach często zdarza się, że piwnice i fundamenty nie mają żadnego ocieplenia. Niekiedy też zastosowane rozwiązania okazują się niewystarczające, ze względu na zmianę stanu wód gruntowych. Wilgoć osiadająca na ścianach, fundamentach i piwnicach doprowadza do wystąpienia soli, przyczyniającej się do uszkodzenia murów i materiałów wykończeniowych. Czy można ochronić powierzchnię przed tymi zjawiskami lub też ograniczyć skutki ich wystąpienia? Tak. Do tego właśnie opracowano specjalistyczny tynk renowacyjny do naprawy zawilgoconych ścian.
Tynk renowacyjny- czym dokładnie jest? Jakie ma cechy?
Co to jest tynk renowacyjny? Produkt ten inaczej nazywany tynkiem naprawczym czy odnowy, to specjalny rodzaj tynku, którego celem jest przywrócenie dobrego stanu ścian i wzmocnienie powierzchni budynków. W jego składzie znajduje się: cement, piasek, specjalne dodatki i polimery. Składniki te tworzą na ścianach elastyczną i wytrzymałą powłokę. Omawiane wyroby różnią się znacząco od klasycznych tynków wykończeniowych. W przeciwieństwie do nich cechuje je zdolność naprawiania i wzmacniania powierzchni ścian. Tynk naprawczy jest w stanie przywrócić obiektowi estetyczny wygląd. Poradzi sobie z zasolonymi i mocno zawilgoconymi ścianami z widocznymi uszkodzeniami. Produkty te różnią się swoją grubością i ziarnistością. Z łatwością można więc dobrać wyrób, który rozwiąże konkretny problem.
Jak działa tynk renowacyjny?
Tynk renowacyjny do zasolonych i zawilgoconych ścian doskonale radzi sobie z magazynowaniem szkodliwych soli, wchłanianiem wilgoci i wspieraniem jej odparowywania. Jego najważniejszym zadaniem jest wchłanianie wilgoci na głębokość kilku milimetrów z głębi ściany, po czym przetransportowanie jej na zewnątrz w postaci pary wodnej. Produkty te mają właściwości hydrofobowe, ponadto wyróżniają się wysoką paro przepuszczalnością. Istotną cechą tych zapraw jest porowatość. Tynk naprawczy stwarza miejsce, w którym może gromadzić się sól, przeciwdziałając przy tym powstawaniu wykwitów. Warto dodać, że tynki renowacyjne do obiektów zabytkowych można nakładać także na mokrych powierzchniach.
Jak nakładać tynk renowacyjny?
Jak położyć tynk na zawilgocone ściany? Przed przystąpieniem do aplikacji tynku, należy dobrze przygotować podłoże. Niezbędne jest skucie starego tynku do wysokości ok. 80 cm od obszaru zawilgoconego. Wszelkie zabrudzenia i wysolenia usuwamy. Spoiny kujemy do głębokości ok. 2 cm. W przypadku wystąpienia grzybów traktujemy je specjalnym środkiem chemicznym. W następnym kroku wykonujemy izolację poziomą poprzez iniekcję specjalnym płynem. Po 24 godzinach możemy przystąpić do obrzutki z tynku renowacyjnego, której grubość powinna wynieść ok.5 mmm. Po upłynięciu doby nakładamy warstwę tynku podkładowego o grubości 10 mm. Po kolejnych dwóch dniach nakładamy właściwą warstwę tynku renowacyjnego o grubości 2-3 cm. W przypadku niewielkich zniszczeń na ścianach właściwą warstwę tynku renowacyjnego możemy nałożyć od razu na obrzutkę. Po 7 dniach wygładzamy tynk przy pomocy szpachli renowacyjnej. Na koniec wykańczamy ścianę paroprzepuszczalnym tynkiem cienkowarstwowym czy farbą o podobnych właściwościach.
Tynki renowacyjne to skuteczny sposób na naprawę, uszkodzonych przez wilgoć i sól ścian. Przed ich zastosowaniem należy znaleźć przyczynę zawilgocenia, określić jego wielkość i sprawdzić stan podłoża pod tynkiem.