Czy można ocieplić dom który jest już ocieplony?

Prawidłowa izolacja budynku wpływa na koszty ogrzewania, stan elewacji, jak i komfort domowników. Niestety brak specjalistycznej wiedzy oraz nowoczesnych technologi, które są wykorzystywane obecnie, sprawiają, że robione przed wieloma latami termoizolacje nie były skuteczne. Zastanawiasz się, czy można ocieplić dom który jest już ocieplony? Tak! Docieplenie budynku polega na montażu materiału izolacyjnego na istniejącym już ociepleniu.

Kiedy można docieplić istniejące ocieplenie?

A więc czy można dołożyć docieplenie na elewację? Chcąc docieplić budynek starszej generacji, niezbędna jest dokładna ocena techniczna istniejącej elewacji. Trzeba sprawdzić stan zużytych pierwotnie materiałów (tynki, zaprawy klejowe, płyty termoizolacyjne, farby). Konieczne jest też zweryfikowanie przyczepności i prawidłowości zamocowania warstw ocieplenia do ściany. W razie potrzeby zaleca się naprawę zniszczonych obszarów elewacji. Jeśli z opinii technicznej wyniki, że można położyć nowe ocieplenie i nie ma do tego żadnych przeszkód, wówczas można zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału.

Jakich materiałów użyć do ponownego ocieplenia budynku?

Wiadomo już, czy można ocieplić dom ktory jest już ocieplony? Ogromnie istotnym aspektem po podjęciu decyzji o dociepleniu obiektu jest wybór właściwego rozwiązania. Do wyboru są między innymi tynki ciepłochłonne, pianki rezolowe, czy pianki pur.

Tynki termoizolacyjne

Tynki termoizolacyjne inaczej określane mianem termicznych to innowacyjne warstwy nakładane na zewnętrzne lub wewnętrzne ściany budynku. Dzięki nim możliwa jest znaczna poprawa izolacji termicznej obiektu. Produkty te redukują straty ciepła zimą oraz ograniczają przenikanie ciepła latem. Rozwiązanie to zmniejsza zapotrzebowanie na energię do ogrzewania czy chłodzenia domu, co oznacza spore oszczędności. Gwarantuje mieszkańcom komfort przez cały rok, ponadto poprawia estetykę budynku. Atutem tego materiału jest również redukcja zużycia energii, która przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Dostępne są dwa systemy tynków: izolacja perlitowa oraz izolacja aerożelowa.

Płyty rezolowe

Innym rozwiązaniem są pianki rezolowe, czyli materiały dostępne w postaci twardych płyt piankowych. Produkty te nadają się do termoizolacji dachów stromych i płaskich, posadzek, fasad elewacyjnych, muru trójwarstwowego, tarasów, balkonów. To zaawansowane materiały oferujące o wiele lepszy współczynnik przewodzenia ciepła od tradycyjnych materiałów, takich jak wełna czy styropian. Dzięki temu pozwalają na użycie mniejszej grubości izolacji, zachowując przy tym wysoką efektywność energetyczną. Warto dodać, że płyty rezolowe są odporne na pleśń i wilgoć, gwarantują tym sam zdrowe i komfortowe środowisko.

Pianka PUR

Niektóre osoby decydując się na ponowne ocieplenie budynku, sięgają po piankę PUR. Materiał ten stanowi alternatywę dla styropianu i wełny. Dobrze chroni obiekt przed przegrzaniem i wychłodzeniem, a jednocześnie zapewnia dobrą izolację. Co ważne, pianka PUR umożliwia docieplenie nawet problematycznych miejsc i jest łatwa w aplikacji. Jej zaletą jest też trwałość i izolacja akustyczna.

Ocieplenie domu to kluczowy element, wpływający na komfort mieszkania, wysokość rachunków za ogrzewanie czy hałasy dobiegające z zewnątrz. Prawidłowo docieplony budynek staje się miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla jego mieszkańców.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *