Jaki tynk do wilgotnej piwnicy?

Piwnica to miejsce o podwyższonej wilgotności, dlatego jej otynkowanie za pomocą tradycyjnych mas tynkarskich może być problematyczne i w konsekwencji doprowadzić do odspajania się tynku. Jaki zatem rodzaj warstwy tynkarskiej sprawdzi się w takim pomieszczeniu?

Specyfika wilgotnej piwnicy a oczekiwania względem masy tynkarskiej

Tynk do piwnicy powinien zapewniać przede wszystkim ochronę powierzchni ścian przed przenikaniem wilgoci. Jest on barierą, dzięki której proces ten zostanie zatrzymany. Wilgoć w piwnicy pojawia się na skutek niskiej izolacyjności termicznej oraz bezpośredniego kontaktu z gruntem. Jest ona też częstą przyczyną występowania pleśni i grzybów, których obecność ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Tym samym dobrze dobrany tynk ograniczy rozwój mikroorganizmów i poprawi komfort przebywania w piwnicy.

Jaki tynk na wilgotne ściany w piwnicy będzie najlepszy? Inwestor ma do wyboru szereg interesujących rozwiązań, ale najlepszym z nich jest tynk o właściwościach ciepłochronnych. Dzięki niemu:

  • poprawia się jakość powietrza w piwnicy,
  • ograniczeniu ulega proces kondensacji wilgoci na powierzchniach ścian,
  • łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Tynki ciepłochronne mineralne a ich wpływ na konstrukcję ścian w piwnicy

Wybierając odpowiednie tynki ciepłochronne, inwestor stawia na rozwiązania, które mogą przynieść mu szereg istotnych korzyści. Do najważniejszych z nich należą:

  • wzmocnienie struktury ścian piwnic, poprzez zastosowanie powłoki tynkarskiej charakteryzującej się zwiększoną wytrzymałością i odpornością na działanie wilgoci,
  • poprawa estetyki ścian, dzięki czemu wygląd pomieszczenia będzie prezentował się znacznie lepiej,
  • łatwość utrzymania czystości, poprzez zastosowanie powłoki o gładkiej i jednolitej strukturze, która w przeciwieństwie do chropowatych ścian nie kumuluje w sobie zanieczyszczeń.

Jaki tynk będzie najlepszy do izolacji piwnic?

Sprawdźmy zatem co na ściany w wilgotnej piwnicy?. Mineralny system tynku termoizolacyjnego AEROPUTZ® to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wykonać kompleksową termoizolację na bazie aerożelu. Produkt jest przeznaczony zarówno do zastosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Co więcej, można go również z powodzeniem stosować w budynkach zabytkowych. Atutem tynku jest bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, którego wartość wynosi zaledwie 0,027 W/mK już przy warstwie o grubości 2 cm.

Właściwości zaprawy sprawiają, że można jej z powodzeniem używać na obiektach o zróżnicowanych konstrukcjach. Jeśli zastanawiają się Państwo, jaki tynk do pomieszczeń wilgotnych i wymagających będzie odpowiedni, to właśnie Aeroputz sprawdzi się tam najlepiej. Na uwagę zasługuje również jego jednolita struktura. Dzięki temu tynk ciepłochronny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest odpowiednie utrzymanie czystości.

Reasumując, czy można tynkować wilgotne ściany? Tak, jak najbardziej. Ważne jest, aby zastosować odpowiednie masy tynkarskie, które nie tylko zabezpieczą przegrodę przed wilgocią, ale też zapewnią we wnętrzu właściwy mikroklimat.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *