W malowaniu tynków ciepłochronnych mineralnych niezwykle ważne jest właściwe przygotowanie powierzchni tynkarskiej. Dopiero po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń, można przystąpić do nakładania warstwy malarskiej. Jak wykonać ten proces poprawnie?
Przygotowanie tynku mineralnego do malowania – jak to zrobić?
Malowanie mineralnej powierzchni tynkarskiej należy poprzedzić jej dokładnymi oględzinami. W przypadku wystąpienia uszkodzeń mechanicznych, pęknięć i przebarwień, należy je jak najszybciej usunąć. Przed wykonaniem poprawek tynk można przemyć, używając do tego celu wody z detergentem lub mydła malarskiego. Może być też konieczne użycie preparatu do usuwania glonów. Jednocześnie należy pamiętać, aby wszystkie stosowane preparaty dobrać do rodzaju tynku.
Do czyszczenia tynku mineralnego można również użyć myjki ciśnieniowej, przy czym należy pamiętać, że np. mineralne tynki ociepleniowe do zabytków mogą ulec uszkodzeniu na skutek zbyt dużego ciśnienia wody.
Poprzednie powłoki malarskie – zostawić, czy usunąć?
Jeśli poprzednie powłoki malarskie ulegają złuszczeniu, należy je usunąć. Można też sprawdzić, czy w losowym miejscu farba dobrze się trzyma, przyklejając do niej taśmę malarską. Jeśli po jej odklejeniu farba pozostanie na taśmie, to jest to oznaką słabego związania powłoki z podłożem. Test z taśmą można również powtórzyć dla już zagruntowanych powłok malarskich. Ważne, aby mieć pewność co do stabilności podłoża.
Gruntowanie podłoża
Jeśli malowana powierzchnia jest stabilna, można przystąpić do jej gruntowania. Dzięki temu wyrównamy chłonność i przyczepność tynku nawet w miejscach, które wcześniej poddano naprawom. Do gruntowania używamy preparatów dedykowanych tynkom mineralnym i określonym rodzajom powłok malarskich.
Farba do malowania tynków mineralnych – podstawowe informacje
Malując mineralny tynk na wilgotne ściany, można wykorzystać dość szerokie spektrum farb, w tym powłoki cementowe, wapienne, silikatowe i akrylowe, a także silikatowo-silikonowymi. Do malowania tynków wykorzystujemy farbę o zwiększonej odporności na działanie promieniowania UV. Wybór koloru farby zależy m.in. od tego, jaki tynk na starą kamienicę został wcześniej położony. Jeśli obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, to jego renowacja powinna odbywać się z wykorzystaniem powłoki o tym samym kolorze.
Jeśli mamy wybór co do koloru farby, to praktycznym rozwiązaniem jest nakładanie powłok o jasnym kolorycie. Dzięki temu unikamy ryzyka przegrzewania ścian, gdyż w ten sposób podwyższamy wartość jego albedo.
Malowanie tynku – o czym warto pamiętać?
Malowanie tynków zaczynamy od narożników. Następnie przesuwamy pędzel ciągle w tym samym kierunku, zwykle malując z góry na dół. Bardzo ważna jest również zasada polegająca na ograniczeniu czasu przerw, gdyż w przeciwnym razie powłoka malarska poddana działaniu promieni słonecznych może mieć niejednorodny odcień.
Malując tynki bazujące na piasku oraz wapniu, warto używać pędzla. Użycie wałka w przypadku chropowatej powierzchni może być dość problematyczne i najprawdopodobniej nie zapewni pełnego krycia ścian. Jeśli mamy zamiar malować świeże tynki, koniecznie jest ich wcześniejsze sezonowanie, które powinno trwać około 4 tygodni.
Jak widać, proces malowania tynków mineralnych nie jest skomplikowany, a upraszcza go możliwość użycia szerokiej gamy powłok malarskich.