Termoizolacja zabytkowych obiektów wymaga fachowej wiedzy, doświadczenia oraz doboru odpowiednich materiałów. Często okazuje się problematycznym zabiegiem, zwłaszcza ze względu rygorystyczne wytyczne dotyczące sposobu renowacji zabytkowych budynków. Jak powinno wyglądać ocieplenie kamienicy z ozdobnymi fasadami?
Termomodernizacja kamienic z ozdobnymi gzymsami
Ocieplanie budynków zabytkowych od zewnątrz z użyciem styropianu okazuje się niemożliwe. W połączeniu ze szczelnymi oknami i brakiem wentylacji mogłoby to doprowadzić do szybkiej degradacji ścian w wyniku ich dużego zawilgocenia. Dodatkowo stare kamienice i budynki często zdobione są gzymsami, które wcale nie ułatwiają procesu termomodernizacji. Chcąc zachować je w nienaruszonym stanie, należy rozsądnie dobrać materiał izolacyjny. Warto dodać, że ściany starszych budynków są często popękane i zarysowane. Jak widać, termomodernizacja obiektów zabytkowych stanowi wyzwanie dla projektanta, jak i wykonawcy. A więc jak ocieplać kamienicę od zewnątrz, gdy są tam ozdobne parapety i gzymsy? Ocieplenie od zewnątrz jest możliwe, jednak do tego celu przydadzą się specjalne tynki, jak te znajdujące się w ofercie JMA Partner. Znany i ceniony dystrybutor materiałów proponuje tylko najlepsze rozwiązania, oparte na wiedzy i współpracy z pracowniami architektonicznymi.
Tynki ciepłochłonne na bazie mineralnej- co warto o nich wiedzieć?
Tynki ciepłochronne na mineralnej bazie są gotową mieszanką tynkarską, w której składzie znajduje się hydrauliczny środek wiążący z dodatkiem perlitów. Co ważne, tynki ciepłochronne nowej generacji uzyskują o wiele lepsze właściwości termiczne w porównaniu do stosowania „tradycyjnej” zaprawy tynkarskiej. Są w stanie skutecznie przeciwdziałać przemarzaniu murów na spoinach, ograniczać utratę ciepła oraz ochronić wierzchnią warstwę muru przed degradacją. Utworzona za ich pomocą powłoka gwarantuje paroprzepuszczalność całej przegrody, dzięki czemu nie zaburza procesów odparowywania wilgoci z murów. Perlit stanowi znakomitą alternatywę dla styropianu. Zapewnia lepszą efektywność energetyczną i komfort. Co ważne, może być też wykorzystywany jako materiał dźwiękochłonny. Nowoczesne tynki ciepłochronne składają się zazwyczaj z 3 warstw:
- warstwa szczepna – wapienny szpryc cementowy,
- warstwa podkładowa- tynk ciepłochłonny i warstwa zbrojąca,
- warstwa wierzchnia- tynk wierzchni i powłoka malarska.
Dobra izolacyjność termiczna i cieplna to nie jedyne zalety tego rozwiązania. Mineralne tynki termomodernizacyjne to zdrowe, ekologiczne i naturalne rozwiązanie. Materiał ten znakomicie podkreśla piękno zabytkowych obiektów, w tym takich elementów dekoracyjnych jak gzyms. Dzięki niemu budynek zachowuje wszelkie swoje detale, które zyskują odświeżony i bardziej atrakcyjny wygląd.
Renowacja kamienicy – ocieplenie od wewnątrz
Zabytkowy obiekt można także ocieplić od wewnątrz. Chcąc zapewnić skuteczną izolację ścian, a przy tym nie stracić zbyt wiele wolnej przestrzeni we wnętrzu, można postawić na płyty rezolowe. Czym jest płyta rezolowa? Jest to nowoczesny, niezwykle cienki materiał izolacyjny. Jego atutem jest najniższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,020 W/mK. Oczywiście, oprócz płyty można też zastosować tynk ciepłochronny na wewnętrzne ściany.
Kluczem do udanej termomodernizacji starego budynku z gzymsami jest dobranie najlepszej klasy materiałów o odpowiednich parametrach. Dzięki nim obiekt zachowa swój charakter i nie straci żadnych walorów wizualnych.