Tynk silikonowy i tynk mineralny – czym się różnią? Które tynki są lepsze do dociepleń starych kamienic i zabytków?

Jakie mamy najważniejsze rodzaje tynków? W zasadzie zalicza się do nich aż cztery rodzaje wyrobów: silikonowe, mineralne, silikatowe i akrylowe. Niemniej największą popularnością – chociażby ze względu na bardzo dobre parametry użytkowe – cieszą się masy wykonane na bazie silikonu oraz składników mineralnych. Jakie są najważniejsze różnice między nimi? Jaki tynk do docieplenia starej kamienicy będzie najlepszy?

Tynki mineralne i silikonowe w dociepleniach zabytków i kamienic  – jakie są między nimi różnice?

Tynki silikonowe powstają na bazie żywic silikonowych. Dzięki temu charakteryzują się bardzo dużą elastycznością, przy jednoczesnym zwiększeniu trwałości muru. Dzięki temu znoszą znaczne wahania temperatur i silne oddziaływanie zjawisk pogodowych (deszcz, grad, śnieg). Właściwości hydrofobowe sprawiają, że silikonowy tynk termoizolacyjny jest materiałem odpornym na działanie zjawisk biologicznych. Dzięki temu masy silikonowe wykorzystuje się w budynkach znajdujących się w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych, a także parków oraz lasów.

W tynkach mineralnych materiałem wiążącym jest mieszanina cementu i zwiększających jego trwałość polimerów. Dzięki temu poprawia się elastyczność oraz przyczepność masy tynkarskiej. Najczęściej wykorzystuje się je w miastach, gdyż tynki tej klasy są odporne na zabrudzenia. Ciekawostką jest fakt, że z biegiem czasu tynki mineralne twardnieją i poprawiają właściwości zapraw. Charakteryzują się one również doskonałą przepuszczalnością dla pary wodnej.

Renowacja obiektów zabytkowych – jaki rodzaj tynku będzie najlepszy?

Jak – biorąc pod uwagę właściwości tynków silikonowych i mineralnych – wygląda termomodernizacja obiektów zabytkowych? Pozornie dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie tynków silikonowych, które nadają się przede wszystkim do aplikacji na zewnętrznej fasadzie budynku. W rzeczywistości budynki zabytkowe są w zasadzie tynkowane od wewnątrz, gdyż znajdują się pod ochroną konserwatora. A to oznacza, że lepszym rozwiązaniem będą tynki mineralne. Dlaczego?

  • Ściany budynków zabytkowych wiążą w sobie dużą ilość wilgoci, która zostanie odprowadzona do wnętrza dzięki przepuszczalności tynku dla pary wodnej.
  • Tynkowanie zabytkowej kamienicy za pomocą mas mineralnych sprawdza się w przypadku naturalnych rodzajów podłoża (np. ceglanego lub kamiennego) i spoiwa (zapraw wapiennych).
  • Tynki mineralne sprawdzają się również w miejscach, w których istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się wykwitów soli.

Jako firma oferująca kompleksowe rozwiązania w kwestii dociepleń zabytków (kamienic, dworków i innych obiektów wpisanych na listę zabytków lub znajdujących się w strefie chronionej przez konserwatora), wypracowaliśmy najlepsze, doceniane przez naszych klientów systemy tynkowania z zastosowaniem ekologicznych, najcieplejszych tynków na rynku, które nakładamy cienkimi warstwami, zachowując najwyższe standardy termoizolacyjności, bez niszczenia tkanki historycznej budynku. Są to zewnętrzne tynki ociepleniowe perlitowe, nadające się do ocieplania zawilgoconych i zasolonych ścian oraz dwu- do trzykrotnie cieplejszych niż wszystkie inne pozostałe dostępne na rynku tynki termoizolacyjne z aerożelem, nadające się do ocieplania ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Jako dodatek, warto zwrócić uwagę również na piankę rezolową, doskonale sprawdzającą się w dociepleniach kamienic i/lub zabytków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *