Ocieplenie ściany szczytowej w budynku zabytkowym – co trzeba wiedzieć?

Ściany szczytowe w budynkach zabytkowych są szczególnie narażone na utratę ciepła. Często są to podniszczone konstrukcje, które zostały zaprojektowane zgodnie z wymogami obowiązującymi w budownictwie XX i XIX wieku. Jak w takich warunkach skutecznie ocieplić tak wymagającą płaszczyznę? Czy warto do tego celu użyć styropianu?

Ściana szczytowa – czym jest?

Mianem ściany szczytowej określa się płaszczyznę zewnętrzną, która chroni wnętrze budynku przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Na tym jednak nie koniec, gdyż zadanie ściany polega również na przejęciu obciążeń generowanych przez dach. Tym samym musi ona przejąć obciążenie dachu i więźby, a także przekazać je niżej, w kierunku ścian nośnych i fundamentów.

W budownictwie zabytkowym ściany konstruowano w sposób jedno- lub dwuwarstwowy. Dworki i stare kamienice to obiekty, które od lat są narażone na oddziaływanie wilgoci, niskich temperatur oraz czynników mechanicznych (np. gradobicia). Jak ocieplić więc ścianę szczytową w kamienicy lub w dworku, które są obiektami wymagającymi?

Styropian a ocieplenie ścian szczytowych

W budynkach zabytkowych, takich jak pałace, dworki lub kamienice ocieplenie ścian szczytowych wymaga użycia specjalistycznych rozwiązań. Oparcie się na klasycznym styropianie nie wchodzi w grę. Dlaczego?

  1. Styropian jest materiałem o niskiej przepuszczalności dla pary wodnej. Ściany szczytowe w budynkach zabytkowych są bardzo często zawilgocone. Obecność styropianu sprawiałaby, że ściana nie mogłaby oddychać i tym samym odparowywać wilgoci w naturalny sposób.
  2. Elewacja w budynkach zabytkowych jest – zgodnie z obowiązującym prawem – przestrzenią, której nie można modyfikować. Zastosowanie płyt styropianowych od zewnątrz całkowicie zaburzyłoby pierwotną aranżację obiektu.

Czym ocieplić ściany szczytowe?

Do ocieplania zabytkowych ścian szczytowych nadają się tynki ciepłochronne na bazie perlitu, które nakłada się od strony wewnętrznej. Dzięki temu zastosowane ocieplenie nie nie wpływa na wygląd elewacji. Tynk ciepłochronny to materiał, który charakteryzuje się m.in.:

  • doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi, wynikającymi z niskiej przewodności cieplnej perlitu,
  • zdolnością do regulowania poziomu wilgotności w przegrodzie ściennej,
  • strukturą umożliwiającą odprowadzenie pary wodnej (wysoka paroprzepuszczalność),
  • możliwością nakładania na nierówne powierzchnie, tak charakterystyczne dla budynków zabytkowych.

Oferujemy szeroki zakres tynków ciepłochronnych, dzięki którym można sprawnie wykonać docieplenie ścian szczytowych. Jednocześnie dysponujemy szeroką bazą wiedzy na temat konkretnych tynków, a także sposobu ich nakładania.

Naszym zdaniem tynk ciepłochronny to obecnie jeden z najlepszych rodzajów materiałów izolacyjnych, które można wykorzystać do ocieplenia obiektów zabytkowych i innych budynków o tak specyficznej konstrukcji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *