Zalety tynku ciepłochronnego z perlitem. Co warto wiedzieć na temat tego materiału?

Ciepłe tynki z perlitem – pozbawione chemii, ekologiczne, ściśle przylegające do ściany izolacje ścian bez mostków cieplnych

Jeśli szukasz naturalnych i ekologicznych rozwiązań dla swojego domu, tynk ciepłochronny z perlitem może okazać się doskonałym wyborem. Materiał ten przygotowuje się z użyciem naturalnych minerałów, dzięki czemu jest on wolny od szkodliwych chemikaliów. To jeszcze nie wszystko, ponieważ tynk ciepłochronny jest również szybki i łatwy w obróbce oraz tworzy jednorodną warstwę z podłożem, co niweluje wpływ mostków termicznych. Przeczytaj tekst, by poznać więcej informacji na ten temat.

Mineralny tynk ciepłochronny z perlitem – bezpieczny dla zdrowia, zabezpieczony przed pleśnią

Perlit to rodzaj skały pochodzenia wulkanicznego wykorzystywanego do produkcji tynków ciepłochronnych. Skała ta jest nietoksyczne i nie uwalnia żadnych szkodliwych chemikaliów do powietrza, jednocześnie zapewniając zdrowy klimat wewnątrz pomieszczenia. Taki stan rzeczy oznacza, że tynk z perlitem jest przygotowywany na bazie naturalnych materiałów.

Zasadniczo przyjmuje się, że tynk ciepłochronny z perlitem jest rozwiązaniem korzystniejszym dla zdrowia niż tradycyjny tynk. Wynika to stąd, że materiał mineralny wzbogacony o perlit nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, zawiera dużą ilość wapnia i wysokie pH przez co powierzchnia pozostaje wolna od pleśni.

Tynk ciepłochronny z perlitem jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż tradycyjny tynk, ponieważ nie zawiera żadnych materiałów syntetycznych ani chemikaliów. To jednak jeszcze nie wszystko, a niżej znajdziesz więcej zalet tego rozwiązania.

Tynk ciepłochronny perlitowy na nierówne podłoża, słupy działowe, stropy łukowe

Tynk ciepłochronny z perlitem jest materiałem bardzo łatwym w obróbce. Można go łatwo nakładać na dowolną powierzchnię w tym na nierówne podłoża, ościeża łukowe, słupy działowe czy też stropy łukowe. Takie działanie nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani profesjonalnego sprzętu, chociaż narzut agregatem tynkarskim znacznie przyśpiesza nakładania tynku na dużej powierzchni. Po nałożeniu tynku ciepłochronny z perlitem przy zastosowaniu od wewnątrz wymaga wykonania warstwy wierzchniej np. z gładzi cementowo-wapiennej, a od zewnątrz wymaga wykonania mineralnej warstwy zbrojącej.

Odczuwalne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie przy stosunkowo niskiej cenie za 1 m tynku perlitowego

Tynk perlitowy można stosować w zakresie grubości od 2 do 20 cm. Po zastosowanie już 2-3 cm widać wyraźną poprawę termikę ściany. Zastosowanie 5 cm grubości tynku ciepłochronnego pozwala zmniejszyć straty ciepła przez ścianę o 50%. Można go zastosować również na klatkach schodowych, gdzie przy standardowej konstrukcji ścian pomiędzy lokalem a klatką schodową wystarczy 2-3 cm w celu spełnienia warunków technicznych dla 2021 (współczynnik przenikania ciepła Uw<1,0 W/m2K).

Tynk ciepłochronny z perlitem to nie tylko zdrowsza i bardziej ekologiczna opcja. Jeśli dokonasz odpowiedniego wyboru warstwy wierzchniej w tym zakresie, opisywany materiał może dodać Twojemu domowi niepowtarzalnego stylu. Warstwa wierzchnia może być dobrana dowolnie wg wizji inwestora. Ważna, żeby materiały zastosowane jako warstwa wierzchna były mineralne i paroprzepuszczalne.

Perlit, czyli mineralne tynki ciepłochronne zamiast styropianu

Perlit można wykorzystać w domu na wiele sposobów, aby poprawić jego efektywność energetyczną i poziom komfortu. Jednym ze sposobów jest zastosowanie go w formie tynku na ściany zewnętrzne czy też wylewki termobetonowe. Mineralne tynki ciepłochronne mogą być stosowane jako tynki podkładowe dla ścian czy sufitów lub jako wylewki termobetonowe na stropy sufitów, zapewniając dodatkową warstwę izolacji przed utratą ciepła.

Oprócz właściwości termicznych perlit może być również stosowany jako materiał dźwiękochłonny. Maleńkie pęcherzyki powstające podczas procesu produkcyjnego działają jak skuteczne bariery dla fal dźwiękowych, co oznacza, że perlit może pomóc w obniżeniu poziomu hałasu wewnątrz pomieszczeń. Może to być szczególnie przydatne, jeśli mieszkasz w ruchliwej okolicy lub masz hałaśliwych sąsiadów.

Zalety tynku ciepłochronnego z perlitem do ociepleń ścian zewnętrznych w kamienicach i do wnętrz budynków, np. na ściany klatek schodowych

Tynk ciepłochronny z perlitem to zdrowa, naturalna i ekologiczna opcja, która pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacyjny budynku. Oczywiście, nie wolno zapominać także o takich cennych korzyściach wynikających ze stosowania tego materiału jak na przykład dobra izolacyjność termiczna oraz cieplna. Wszystko to sprawia, że tynk ciepłochronny z dodatkiem perlitu jest chętnie wybieranym rozwiązaniem przy stosowaniu w obiektach zabytkowych, jak również na klatkach schodowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *