Problemy, z jakimi bardzo często przychodzą do nas nasi klienci, to kwestia docieplenia starej, zabytkowej kamienicy. Problem czasami pojawia się dopiero po tym, jak pełni euforii związanej z zamieszkaniem w pięknej, zabytkowej części miasta, w klimatycznym mieszkaniu w kamienicy, próbujemy skutecznie dogrzać je zimą. Okazuje się wtedy, że w mieszkaniach kamienicy, która nie przeszła termomodernizacji, mimo znacznie wyższych niż standardowe nakładów finansowych na ogrzewanie, nie da się utrzymać w ciągu dnia temperatury wyższej niż 20 stopni przy mrozach. Mieszkanie udaje się dogrzać do temperatury powyżej 20 st. Celsjusza (a więc do uzyskania poziomu komfortu cieplnego) jedynie wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej zera, a i to kosztuje znacznie więcej niż ogrzewanie w domach lub mieszkaniach w budynkach z nowoczesną termoizolacją. Ciepło ucieka przez nieszczelne okna, stary dach, szpary między drzwiami a futrynami, wadliwy system wentylacyjny, ale również przez same ściany. Badania termowizyjne wykonywane w starych kamienicach „świecą się” na czerwono, ukazując liczne strefy, którymi ucieka ciepło. Potwierdzają to badania, których wyniki są jednoznaczne: budynki sprzed stu lat mają do pięciu razy niższą izolacyjność cieplną niż te oddawane do użytku w latach dwutysięcznych.
Od czego zacząć planowanie prac termomodernizacyjnych dla starej kamienicy, która jest zabytkiem?
Co należy wtedy zrobić? Najczęściej pojawia się odpowiedź: docieplić gruntownie starą kamienicę, zaczynając od montażu plastikowych okien. Otóż prawda jest nieco bardziej surowa: o plastikowych powinniśmy zapomnieć (dla naszego własnego dobra, konieczne są takie okna, które zapewniają przepływ powietrza), a planowanie prac termoizolacyjnych dla kamienicy zaczynamy od konsultacji z miejscowym konserwatorem zabytków, który będzie trzymał pieczę nad tym, aby obiekt został docieplony tak, aby jego walory estetyczne i wartość historyczna pozostały nienaruszone. Jeśli obiekt wpisany jest na listę zabytków ( a nie jedynie pozostaje w strefie ochrony konserwatorskiej), mamy nieco ułatwioną sprawę. Wówczas na docieplenie zabytkowej kamienicy możemy pozyskać środki z regionalnych programów operacyjnych. Termomodernizacja budynku musi wprawdzie nadal odbywać się pod nadzorem konserwatora zabytków, co znacznie zwiększa koszty prac dociepleniowych, jednak jest duża szansa na to, że uzyskamy dofinansowanie na ich wykonanie. Dofinansowań natomiast nie ma dla kamienic, które znajdują się w strefie uznanej za zabytkową, a jest to w praktyce większość budynków zlokalizowanych w starych częściach naszych miast. Konserwatorzy zabytków opiniują wtedy nasze plany docieplenia kamienicy i w praktyce wygląda to tak, że średnio połowa wniosków o możliwość docieplenia frontu kamienicy znajdującej się w takiej strefie nie zostaje uznana (wydaje się wtedy pozwolenie na docieplenie pozostałych elementów konstrukcji budynku, czyli ścian bocznych, dachów, stropów, klatek schodowych itp.) Jest to zrozumiale: styropian, czy wełna mineralna położona na fasadę o unikalnych detalach architektonicznych spowodowałyby katastrofę estetyczną (sprawdź nasze tynki ciepłochronne, stosowane zamiast styropianu). W gorszej sytuacji pod tym kątem są również budynki zlokalizowane w gminach wiejskich, wpisane do gminnej ewidencji zabytków. W tym wypadku również nie przewiduje się dofinansowań. Co więcej, właściciele kamienic ujętych w takiej ewidencji często nie wiedzą, że się w niej znaleźli oraz że podlegają określonym obostrzeniom prawnym, gdy chcą przeprowadzić prace dociepleniowe kamienicy.
Rozwiązania w sytuacji otrzymania takiej odmowy od konserwatora zabytków na standardowe docieplenie kamienicy są następujące:
Należy zweryfikować sposób docieplenia frontu kamienicy i zmienić go na taki, który uzyska akceptację konserwatora zabytków. Zajmując się takimi pracami na co dzień, służymy Państwu w doradztwie metod kombinowanych: z jednej strony oferujemy nowoczesne tynki ciepłochronne na fronty zabytkowych kamienic, które kładzie się bez ingerowania w elementy ozdobne. Z drugiej strony, doradzamy w tym, jak i jakich materiałów użyć, aby zrobić skuteczne docieplenia ścian zewnętrznych kamienic zabytkowych od wewnątrz, zgodnie ze sztuką budowlaną (oferujemy tutaj takie materiały jak np. pianka/płyta rezolowa). Następnie, doradzamy jak docieplać pozostałe elementy mieszkania/budynku aż do uzyskania warunków dopasowanych do nowoczesnych standardów w kwestii izolacyjności cieplnej budynków. Oferujemy kompleksowe rozwiązania do docieplenia: od zabezpieczenia poddasza przed stratami ciepła, przez izolowanie ściany frontowej, po wymianę stolarki okiennej w starych kamienicach na taką, która będzie chroniła obiekt przed stratami ciepła i zapewniała odpowiednią wentylację powietrza. Dodatkowo, doradzamy nad wyborem i sposobem instalacji systemów rekuperacji dla starych kamienic objętych ochroną konserwatorską. Proponujemy rozwiązania techniczne dla dociepleń przegród zarówno w budynkach o dużym poziomie zasolenia, jak i zawilgocenia. Oferujemy również doradztwo w zakresie efektywnych systemów grzewczych dla mieszkań w starych zabytkowych kamienicach. Przeprowadzamy skuteczne badania termowizyjne i potrafimy interpretować dane zebrane w trakcie takiej procedury. Na co dzień współpracujemy z biurem architektonicznym.